5 gadżetów, których w pasmanterii nie znajdziesz (pomocnicy podczas szycia)

Materiały do szycia: nie wszystko co znajdziecie w pasmanterii, jest praktyczne

Nie potrzebujecie kupować tysiąca gadżetów do szycia, w momencie kiedy zaczynacie szyć. W dodatku nie wszystkie produkty z pasmanterii mogą okazać się dla was idealne. Dziś przygotowałam dla was 5 typów na gadżety do szycia, z których korzystam każdego dnia a w pasmanterii ich nie znajdziecie. Podchodźcie do tego jako do rady, ponieważ każdemy z nas pracuje się dobrze z innym sprzętem. Zacznijmy…

1. Aby maszyna do szycia nie jeździła nam po stole

Šicí pomůcky - tipy a triky - podložka pod šicí stroj nebo overlock (coverlock)
Gadżety do szycia – typy i rady – podkładka pod maszynę do szycia lub overlock (coverlock)

Jako najważniejszy gadżet uważam podkładkę do szycia (i overlock, ewentualnie coverlock) a to z kilku powodów. Zanim jednak o tym powodzie sobie powiemy należy wziąć pod uwagę, że nie każda podkładka jest dobra. Aby spełniała swoją funkcję zaleca się wykorzystywać podkładkę z sylikonu oraz innych nie ślizgających się materiałów.

  • Po pierwsze pochwalą was w domu ponieważ maszyną nie porysujecie stołu, jak będziecie go przesuwać w jedną i w drugą stronę.
  • Drugim powodem jest, że maszyna do szycia nie będzie wam sama zmieniać miejsca.

Przeźroczystą podkładkę możecie znaleźć w ikei: Podkładka, albo jeśli ikee macie daleko w jakim kolwiek innym sklepie papierniczym: Podkładka na stół do pisania.

Šicí pomůcky - tipy a triky - podložka pod šicí stroj nebo overlock (coverlock)
Gadżety do szycia – typy i rady – podkładka pod maszynę do szycia lub overlock (coverlock)

2. Jak przerysować krój na materiał aby kreski po wypraniu zniknęły?

Šicí pomůcky - tipy a triky - mýdlo na překreslení střihu
Gadżety do szycia – typy i rady – mydło na przerysowanie kroju

Sposobów jest kika, kilka z nich dla was przygotowałam w niniejszym artykule, w którym dowiecie się według czego wybierać metodę i sposób przerysowania: Jak przerysowac krój na materiał?

Moją ulubioną metodą jest przerysowywanie kroju na materiał zwyczajnym mydłem, tak jak to robiły nasze babcie. Plusów jest kilka:

  • Mydło w większości przypadków mamy w domu
  • Po wypraniu nigdy nie znajdziecie plam
  • Jest widoczne na ciemnych i jasnych materiałach
  • Bardzo dobrze się z nim pracuje, lekko i nie trzeba temperować, wystarczy “zaostrzyć” nożyczkami

3. Nie lekceważ konserwacji maszyny

Pomůcky na šití - tipy a triky - čistění šicího stroje
Gadżety do szycia – typy i rady – czyszczenie maszyny do szycia

Często w różnych dyskuzjach pytacie jak często oddawać do serwisu maszynę do szycia. Zależy jak dbacie o maszynę przy każdym szyciu i jak często na nim szyjecie.

Pomůcky na šití - tipy a triky - čistění šicího stroje

Prawidelne czyszczenie, niestety jest często podceniane, maszyna potem staje się głośna, czasami pogorszy się jakość szwów, a czasami ( w gorszym przypadku gromadzi się w niej mnóstwo kurzu) i maszyna się przegrzewa a nawet może się spalić.

Postarajcie się prawidelnie czyścić swoją maszynę, niestety jest prawdą że do maszyny są dołączone pędzelki, które jednak za zbyt małe i krótkie a czyszczenie nimi wymaga od nas wiele wysiłku.

Aby wyczyścić maszynę z największych nieczystości polecam w drogerii kupić kosmetyczny pędzelek – większy. Nie kupujcie ale drogich pędzelków, maszyna w przeciwieństwie do twojej skóry tego nie oceni. 😀

Z drugiej jednak strony uważajcie na pędzelki którym wypada włosie.

Również nie korzystajcie ze starych pędzelków, które wyrzuciłyście już z łazienki. I przez ich dokładne wyczyszczenie gdzieś w zakamarkach pozostaną resztki make-upu lub pudru a tym swojej maszynie możecie zaszkodzić.

Pomůcky na šití - tipy a triky - čistění šicího stroje
Gadżety do szycia – typy i rady – czyszczenie maszyny do szycia
Pomůcky na šití - tipy a triky - čistění šicího stroje
Gadżety do szycia – typy i rady – czyszczenie maszyny do szycia

I przez to że pędzle te sa obfite, możecie nimi łatwo manipulować. Podstawowe wyczyszczenie od kurzu i pozostałych nitek będzie trwać zaledwie kilka sekund. Dzięki temu maszynę utrzymacie w dobrej kondycji.

4. Aby maszyna do szycia żyła długie lata

Šicí pomůcky - tipy a trikyMaszynę od czasu do czasu należy równiez czyścić dokładnie a do tego kosmetyczny pędzelek wam nie wystarczy. To jak często czyścić maszynę, zależy od tego jaką maszyne do szycia macie (ogólnie te tańsze maszyny)nie posiadają uszczelnienia, dlatego są szybsze niż te lepsze maszyny do szycia. Ale również szybciej się psują…

Nawet jeśli macie dobrą maszynę szycia, szyjecie na niej 8 aż 10 godzin dziennie (z drobnymi pauzami) w takim wypadku maszynę należy czyścić po każdym takim szyciu. Również niektóre z materiałów jak np. frotte robią większy bałagan.

W okolicach Bożego Narodzenia chciałam swoją maszynę odnieść do serwisu, po 2 latach intensywnego szycia, było to straszne bo nie mogłam znaleźć dobrego serwisu (co wzbudza obawy kiedy masz maszynę, która kosztowała tyle co małe auto z bazaru!). W momencie kiedy serwis znalazłam powiedziano mi, że maszyna pozostanie u nich 2-4 tygodnie! Więc wzięłam do ręki śrubokręt i całą maszynę rozmontowałam. Oprócz strachu, że już nigdy jej nie złożę, bałam się co wszystko mogę w tej maszynie znaleźć (nawet byłam przygotowana na mysz :D).

Wielkim zaskoczeniem było, że maszyna w środku wyglądała  jako nowa, nie musiała jej wcale czyścić. Maszynę więc należycie złożyłam. Kamień spadł mi z serca, że jest wporządku.

Jeśli jednak potrzebujemy maszynę wyczyścić polecam o taką szczotkę.

Pomůcky na šití - tipy a triky - čistění šicího stroje
Gadżety do szycia – typy i rady – czyszczenie maszyny do szycia

Pomůcky na šití - tipy a triky - čistění šicího strojeSczoteczki tej szukałam całkiem długo,znalazłam ja w sklepie podobnym do Castoramy. Kosztowała zaledwie kilka złoty a przyniosła tyle szczęścia!

Dostaniecie się nią do bardzo różnych i skomplikowanych zakamarków. Dla mnie jest największym pomocnikiem podczas czyszczenia.

5. Nie jestem ślepa ale dziurka w igle jest mniejsza!

Dobrze nie będę pisać, że nie jestem najmłodsza, ponieważ to nie jest prawda. Ale wzrok nie mam najlepszy, noszę albo okulary albo soczewki, i wydaje mi się, że dziurka w igle za każdym razem jest mniejsza i mniejsza. Może nie utożsamiacie się z tym przykładem ale z pewnością czasami zdarza wam się nie trafić do dziurki.

W obu przypadkach polecam wykorzystać długą pincetę. Ja ją mam jeszcze ze szkoły średniej, wykorzystywaliśmy ją na chemii podczas zajęć laboratoryjnych. Możecie ją ale kupić w aptece.

Wykorzystuję ją również podczas czyszczenia maszyny lub overlocku. Wyciągam nią resztki materiałów lub kłębki kurzu…

Pomůcky na šití - tipy a triky - čistění šicího stroje
Gadżety do szycia – typy i rady – czyszczenie maszyny do szycia
Pomůcky na šití - tipy a triky
Gadżety do szycia – typy i rady

A jakie są wasze ulubione gadżety podczas szycia, których nie znajdziecie w pasmanterii?

Samych wspaniałości, Peťa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*