Jak uszyć koszulkę – jak przygotować materiał przed szyciem

Jak ušít tričko
Jak uszyć koszulkę

Koszulki zaraz po spodniach dresowych albo getrach są najpopularniejszym ubraniem, które hobby krawcowe szyją. Dlatego napisałam dla was niniejszy artykuł o tym jak koszulkę uszyć.

 

Jak ušít tričko
Jak uszyć koszulkę

Jaki materiał na koszulkę…

Na proste koszulki idealne są plecienia – zalecam wykorzystać materiały z dodatkiem elastanu a z naturalnych włókien, np. bawełna lub w lecie wiskoza. Klasyczne materiały bez elastanu (np. tańsze Wendy materiały itp.) są lepsze na piżamy, materiały te mają tendencję rozciągać się w miejscach takich jak łokcie czy kolana. Bez dodatku elastanu możecie kupić również droższe BIO bawełniane materiały np. od Birch fabrics (trójkątny materiał poniżej) lub czeski materiał od Moraviatex.cz (materiał w paski poniżej) itp. Chodzi o to, że jest to naturalny materiał dlatego żaden elastan tam być ani nie może – także materiał jest BIO i jakościowy (co jest modne), ale kolory zazwyczaj szybko wybledną a ubranie się rozciągnie.

Jak ušít tričko: Dětské pruhované triko z českého BIO bavlněného oboulícního úpletu
Jak uszyć koszulkę: Dziecięca koszulka w paski z czeskiej BIO bawełny

Z BIO bawełnianego materiału szyję np. koszulki gdzie główna część jest z BIO bawełny a rękawy są z innego materiału z dodatkiem elastanu. Spójrzcie na instrukcję, jak uszyć koszulkę z reglanowymi rękawami.

 

Jak ušít tričko (nebo šaty) s raglánovým rukávem
Jak uszyć koszulkę (lub sukienkę) z reglanowym rękawem

Na ostatnią koszulkę Tomika wykorzystałam bawełniany materiał z elastanem, który zakupiłam na Unuodesign.cz. W ofercie widzę już jedynie formułę na szarym tle ale i tak ta kombinacja jest bardzo ładna uważam.

Jak ušít tričko
Jak uszyć koszulkę
Jak ušít tričko
Jak ušít tričko. Zdroj obrázku Unuodesign.cz

Materiały – na co uważać

Podczas łącznia kolorów musimy uważać na to aby pojedyncze materiały nie puszczały nam do siebie kolorów. Wszystkie materiały z których w domu szyję wypiorę. W momencie kiedy otrzymam nowy materiał, w domu jeden za drugim namoczę do ciepłej wody, chwileczkę pogniotę i w ten sposób poznam czy dany materiał będzie nam puszczać kolor. Następnie materiały dam do pralki, te które są podobne razem inne kolory osobno 🙂 ) i wypiorę w takim sam sposób jak w przyszłości będę prac ubranie. Także materiały w większości przypadków na 40 stopni. Do pralki dam małą ilość proszku do prania lub gelu bez żadnego płynu do płukania. Materiały wypiorę w taki sposób a to z czterech głównych powodów:

 • Materiały podczas produkcji przejdą przez wiele chemicznych procesów – koloryzacja włókien, ustalanie kolorów, impregnacja materiału, aby podczas produkcji się nie zanieczyściły lub nie pogniotły. Tych procesów przez które materiał przechodzi jest bardzo wiele i naprawdę mają w sobie bardzo dużo chemii a ja nie chcę pracować z taką ilością chemii. Tym że materiał wypiorę przynajmniej częściowo pozbędę się chemii ale również pozbędę się impregnacji czyli materiał przy cięciu będzie się trochę zaginał czy podwijał. Jednak w życiu musi się podejmować różne decyzje a człowiek sam musi zdecydować co jest dla niego ważne a co ważniejsze w danej chwili :).
 • Jeśli również wypierzecie przed szyciem, zobaczycie które materiały kolor puszczają i jak możecie te materiały połączyć.
 • Wypraniem ustalicie również końcowy rozmiar materiału. Także nie doświadczycie, że wypierzecie koszulkę a ta w praniu się wam skurczy.
 • U siebie w pracowni mam jedynie wyprane materiały, także nie przebywam w pomieszczeniach napuszczonych chemią. Materiały, które są wyprane są przygotowane do szycia także nie tracę czasu na pranie i suszenie więc mogę zacząć natychmiast pracować. Następnie ubranie jest przygotowane natychmiast do założenia.
Střih na jednoduché dámské tričko s krátkým rukávem
Střih na jednoduché dámské tričko s krátkým rukávem

Jest jednak oczywiste, że w fabrykach gdzie ta ilość jest ogromna materiały nie są prane, nie można wyprać całej rolki była by to dla nich strata czasu i pieniędzy, dlatego koszulki nie są prane. Także po wypraniu tracą swój kształt w wielu przypadkach… więcej na ten temat znajdziecie tutaj: Dlaczego kupowane koszulki zmieniąją kształt

Ściągnij za darmo krój na BASIC damską koszulkę: Krój na damską koszulkę

Jak ušít tričko: Střih na dámské BASIC tričko ZDARMA
Jak uszyć koszulkę: Krój na damską BASIC koszulkę za darmo

Możecie oczywiście szyć ze starych ubrań, które macie w domu już długo i nie nosicie. Najpopularniejszymi są koszulki lub getry z męskich koszulek itp.

Recyklace oblečení - šití ze starého trička nové
Recyklace oblečení – šití ze starého trička nové

Krój na koszulkę

W momencie kiedy mamy wyprany i przygotowany materiał (materiał powinien być wyprasowany) możemy wykorzystać krój jaki tylko chcemy:

Střih na dámské tričko + návod
Střih na dámské tričko + návod

Jak ciąć materiał

Krój na podstawową koszulkę zazwyczaj kładziemy tak, że materiał złożymy w pół, prawą stroną do środka. Na zgięcie położymy przednią i tylną część materiału a krój na rękaw położymy obok. W ten sposób wytniemy 1x przednią część na zgięciu materiału, 1x tylną część na zgięciu materiału oraz 2x rękaw. Wszystkie szczegóły o tym, jak ułożyć krój na materiał ile jakich części wyciąć znajdziecie zawsze przy konkretnym kroju.

Jak przenieść krój na materiał znajdziecie tutaj: Jak przerysować krój na materiał.

Jak ušít tričko
Jak uszyć koszulkę

Kiedy macie wszystkie części z materiału wycięte, możecie zacząć szyć.

Jak ušít tričko: Dětské tričko z biobavlny
Jak ušít tričko: Dětské tričko z biobavlny

Owerlok czy klasyczna maszyna do szycia?

Koszulki szyjemy na owerloku lub na klasycznej maszynie do szycia a to w taki sposób że obniżymy napięcie dolnej nici, zniżymy napięcie stopki i wykorzystamy rozciągliwy ścieg – wąski zygzak itp. Jeśli mamy chodzącą stopkę, wykorzystamy ją. Również wykorzystujemy specjalne igły dla materiałów rozciągliwych  – jersey, ball point itp. – Więcej o rodzajach igieł znajdziecie tutaj: Rodzaje igieł do domowych maszyn do szycia. Spójrzcie również na artykuł: Szycie materiałów na klasycznej maszynie do szycia – 4 kroki jak osiągnąć znakomity rezultat

Jak ušít tričko: Střih na dětské tričko s dlouhým rukávem
Jak ušít tričko: Střih na dětské tričko s dlouhým rukávem

U klasycznych koszulek możemy postępować w dwa następujące sposoby. ( Oczywiście metod w jaki sposób postępować jest wiele i każda krawcowa ma ten swój ulubiony) Zawsze jednak zaczynamy zeszyciem tylnej i przedniej części w ramiennych szwach:

Pierwszy sposób szycia – “halenkowy” – częściej korzystam (rękaw wszywamy)

 • W momencie kiedy mamy przednie części ze sobą zeszyte w ramionach, zeszyjemy boczne szwy.
 • W rękawach zeszyjemy szwy rękawów.
 • Ciało koszulki mamy odwrócone przednią częścią do środka, rękawy obrócimy przednią częścią na zewnątrz.
 • Rękaw przypniemy szpilkami do ramienia – rozpoczynamy w ten sposób aby boczny szew spotkał się ze szwem rękawka następnie szpilkami przypniemy pozostałe części rękawa do ramienia. Rękaw przyszyjemy.
 • Zaczniemy pracować nad dekoltem – możemy go obrobić paskiem lub obrobić na owerloku a 1 cm podłożyć i przeszyć ściegiem.
 • Następnie wyczyścimy krawędzie rękawa i dolną krawędź. I znów albo paskiem albo na owerloku lub zygzakiem itp. w ten sposób wyczyszczoną krawędź zagniemy ok. 2 – 3 cm na lewą stronę i przeszyjemy rozciągliwym ściegiem lub podwójna igłą.
   • Jeśli będziecie czyścić paskiem, zalecam ciąć 0,75x długości dolnej krawędzi i 0,75 długości obwodu rękawa a 0,7x obwodu dekoltu.
   • Jeśli będziecie czyścić paskiem materiału, zalecam ciąć  0,85x długości dolnej krawędzi i 0,85 długości obwodu rękawa a 0,8x obwodu dekoltu.
   • ZAWSZE JEDNAK ZALEŻY TO OD KONKRETNEGO MATERIAŁU, KAŻDY MATERIAŁ ROZCIĄGA SIĘ W INNY SPOSÓB!
Jak ušít tričko
Jak uszyć koszulkę

Jak postępować znajdziecie w niniejszym filmiku:

 Drugi sposób szycia – “koszulowy” – korzystam z niego bardzo rzadko, czasami przy szyciu bluz (rękaw naszywamy)

 • W momencie kiedy mamy przednie części ze sobą zszyte w ramionach, szpilkami przypniemy rozłożony rękaw do ramion, prawa stroną do strony prawej. Rozpoczniemy w ten sposób, że złączymy jedną krawędź szwu rękawa z krawędzią szwu bocznego i przypniemy szpilkami. Następnie przypniemy szpilkami  górną część rękawa ze szwem ramiennym a następnie szpilkami przypniemy drugie końce szwu rękawa do drugich końców bocznego szwu.
 • Rękaw przyszyjemy do ramion.
 • Następnie szpilkami przypniemy szew rękawa i boczny szew i zeszyjemy.
 • Następnie działamy tak jak wcześniej – wyczyścimy dekolt, dolną krawędź i krawędzie rękawów.
Jak ušít tričko: Střih na dětské tričko s krátkým rukávem
Jak ušít tričko: Střih na dětské tričko s krátkým rukávem

Jeśli chcecie mieć szew dekoltu w tylnej części schowany możecie wykorzystać niniejszą metodę: Jak oczyścić obrębek dekoltu

Jak ušít tričko - jak začistit lem průkrčníku
Jak ušít tričko – jak začistit lem průkrčníku

Przede wszystkim zabawnie

Jeśli już wiecie jak uszyć klasyczną koszulkę z długim czy krótkim rękawem, możecie spróbować uszyć oryginalną koszulkę, która wywodzi się z klasycznego kroju. Jest to idealne w momencie kiedy macie małe kawałki materiału. Ja w taki sposób wykorzystałam pozostałości materiału, który jest droższy a ja nie chciałam go ot tak po prostu wyrzucić… Jak to zrobić znajdziecie tutaj: Jak uszyć oryginalną koszulkę z podstawowego kroju.

Jak ušít originální tričko
Jak ušít originální tričko

Szycie sportowych koszulek jest podobne jak szycie podstawowej koszulki. Przed zeszyciem ramion będzie jedynie dodatkowy krok a to zeszycie przednich części ze sobą oraz tylnych części. Krój na dziecięcą sportową koszulkę, krój na damską sportową koszulkę.

Střih na dětské sportovní tričko
Střih na dětské sportovní tričko
Střih na dámské sportovní tričko
Střih na dámské sportovní tričko

Krój za darmo

Łatwą wymianą rękawków uzyskacie nową koszulkę. Krój na dziecięcy tulipanowy rękaw za darmo, który jest idealny na moje dziecięce kroje, i instrukcje znajdziecie tutaj: Krój na dziecięcy tulipanowy rękaw.

Jak ušít tulipánový rukáv (návod + střih)
Jak ušít tulipánový rukáv (návod + střih)

Wszystkie kroje na różne koszulki znajdziecie na e-shopie: 

Jak ušít tričko: Dětské námořnické bavlněné tričko s lodičkami
Jak ušít tričko: Dětské námořnické bavlněné tričko s lodičkami

Spójrzcie również na inne artykuły, na temat szycia koszulek: Jak uszyć koszulkę.

Jak ušít tričko
Jak ušít tričko

Samych wspaniałości, Peťa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*