W jednym z ostatnich artykułów pisałam informacje o tym jak uszyć koszulkę. W artykule dowiedzieliście się, z jakim materiałem pracować zanim jeszcze zaczniecie ciąć oraz wiele innych przydatnych informacji. Dziś chciałabym wam pokazać jak się szyje koszulkę szybkim sposobem “koszulową metodą” oraz jak zaradzić rolującym się krawędziom.
Zalecenia:
Krój na dziecięca koszulkę z długim rękawem o rozmiarze 80 – 164 przygotowałam dla was w profesjonalnym konstrukcyjnym programie, możecie go już zamawiać w e-shopie tutaj: Krój na dziecięcą koszulkę z długim rękawem.
Zanim jednak zaczniecie szyć, zalecam przeczytać niniejszy artykuł: Szycie z rozciągliwego materiału na klasycznej maszynie do szycia – 4 kroki jak osiągnąć znakomity efekt
Na dzisiejsze szycie znalazłam znakomity materiał z chłopięcym motywem od Unuodesign.cz, znajdziecie go tutaj: Klučičí úplet – roboti a technici.
Materiał się roluje – jak wyrównać krawędzie
Zalecam materiał wyprostować i szpilkami przypiąc w taki sposób aby miał odpowiedni kształt (uwaga, nie rozciągajcie materiału, miałby być naturalnie rozłożony, jedynie z wyprostowanymi krawędziami). W ten sposób przypięte krawędzie (uwaga, zawsze używajcie szpilek ze szklaną główką, te z plastikowymi główkami przykleiły by się do żelazka!) Zaprasujemy. Pozostawimy do wystygnięcia na desce do prasowania. Po wystygnięciu możemy szpilki wyciągnąć a materiał będzie mieć równe krawędzie.
Spójrzcie na krótkie wideo:
Na dolnym obrazku materiał jest pokazany po wyciągnięciu szpilek.
W momencie jak mamy materiał przygotowany (więcej na temat jak przygotować materiał przed szyciem znajdziecie w niniejszym artykule: Jak uszyć koszulkę – jak przygotować materiał przed szyciem możemy zacząć szyć. Jak już pisałam na początku, dziś zajmiemy się krojem koszulki szybką” koszulową: metodą – ja jej nie lubię używać ale chcę wam ją pokazać przede wszystkim z jednego prostego powodu – szycie koszulki w ten sposób jest bardzo szybkie i proste a metodę tą wykorzystują wielkie firmy. Wielkie firmy chcą zaoszczędzić każdą minutę.
Jak szyć – jak uszyć koszulkę w ciągu kilku minut:
Na samym początku zeszyjemy przednią i tylną część w jednym szwie ramiennym. Do otwartego dekoltu przypniemy szpilkami zgięty pasek materiału (ja u obrabiania paskiem daję 0,85 długości i 3,5 cm szerokości).
Obrobimy dekolt i zaprasujemy.
W tym momencie zeszyjemy drugie ramię. Uwaga, tutaj należy mieć doświadczenie aby oba końce dekoltu idealnie do siebie pasowały.
Wolny koniec łańcuszka nie obcinać, w innym przypadku końce nitek będą “uciekać”… polecam koniec zaciągnąć pod pętelki.
Tak wygląda mój dekolt. Nic specjalnego. Widać, że z niniejszej metody zbyt często nie korzystam :D. Niestety i tak wygląda większość kupowanych, tańszych koszulek… Jeśli zdecydujecie się szyć tą metodą będzie konieczny trening aby aby szwy podczas obrabiania się spotkały.
Szwowy dodatek złożycie w kierunku do tylnej części i kilkoma szwami przyszyjecie. Szew dzięki temu nie będzie gniótł nieprzyjemnie w szyję.
W tym momencie przyszyjemy rękawy. Górną część rękawa najpierw szpilkami przypniemy do ramion. Należy uważać aby przypiąć dobry rękaw do dobrego otworu. Bardziej wykrojona część należy do przedniej częśći koszulki ( to na każdym kroju powinno być zaznaczone abyście przypadkiem nie zamienili rękawów).
Następnie szpilkami przypniemy jedną krawędź rękawka do jednego końca ramienia…
… a następnie drugi koniec rękawka do drugiego końca ramienia.
Rękaw przyszyjemy, w taki sam sposób będziemy postępować z drugim rękawem.
Krawędzie rękawa wyczyścimy (producenci czyszczą również dolną część brzegu, ale jak dla mnie to już przesada 🙂 ).
Krawędź rękawa obrócimy na drugą stronę. Zawsze to zależy od tego jakie wybraliśmy podczas cięcia dodatki na krawędzie, ja zalecam 3 cm.
Krawędź przeszyjemy, ja wykorzystuje podwójną igłę, ale możecie szyć innym rozciągliwym ściegiem. Ewentualnie jak posiadacie owerlok końce rękawów przeszyjecie na nim.
Następnie w jednym kroku zeszyjemy szew rękawa i boczny szew.
Dokończenie:
Wolne końce łańcuszka u krawędzi rękawka zaciągniemy pod pętelki.
Producent w tym momencie by miał koszulkę gotową, ale ja jeszcze nie wyczyściłam dolnej części, także w tym momencie jest ten odpowiedni czas…
…podpiąć i przeszyć podwójną igłą.
Być może zastanawiacie się co jest złego w tym postępowaniu. No, pod względem funkcjonalności nic, koszulka będzie noszona tak samo jak koszulka uszyta klasycznym sposobem “halenkowym” ale nie będzie tak ładna jak by mogła być.
Ponieważ w fabrykach pracuje nad jedną koszulką wiele osób a równocześnie techniki są inne. Na jednej koszulce zaoszczędzi się tak czas kilku minut coż dla wielkiej produkcji może zaoszczędzić większość czasu. W naszych domowych warunkach nie jest to tak ważne, ponieważ tych kilka minut nie jest warte. Zazwyczaj mamy materiały, które kosztują dwa razy tyle co gotowa koszulka, także z przyjemnością poświęcimy czas aby koszulka była idealna – prawda?
Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł był użyteczny. Nie zapomnijcie pozostawić mi pod artykułem wasze doświadczenia oraz pomysły co chcielibyście następnym razem uszyć.
Samych wspaniałości, Peťa
Recent Comments