Ciepła sukienka
Zastanawiacie się jeśli da się uszyć sukienkę z materiału dresowego? Oj, da i to fantastyczną! Spójrzmy na to jak taką sukienkę można uszyć. Przygotowałam na dziś dziecięcą sukienkę, z dresowego materiału również możecie uszyć sukienkę damską. Krój na dziecięcą sukienkę, który stworzyłam jesienią jest jednym z pierwszych wykonanym w profesjonalnym programie, a znajdziecie go tutaj: Krój na dziecięcą sukienkę . Jeśli szukacie króju na damską sukienkę z dresowego materiału, mogę wam polecić np. tę: Krój na damską sukienkę lub Krój na damską sukienkę Jackeline
Z czego uszyć sukienkę?
Na sukienkę będzie idealny lżejszy dresowy materiał, tzw. French terry – często go znajdziecie w sklepie między dzianinami. Jest to wersja między klasycznym dresem a dzianiną (gramaż posiada ok. 250g/m2 a z lewej strony znajdziedzie małe pętelki). Ja szczerze mówiąc w tym materiale się zakochałam, jest idealny na pogodę, podczas której w krótkim rękawku jest chłodno a w bluzie zbyt ciepło. Wielki wybór materiału znajdziecie między innymi w sklepie: Dům látek: dzianina French terry – wzorowana lub dzianina French terry – jednokolorow.
Ja na tę sukienkę wykorzystałam pozostałości materiału z którego uszyłam bluzę. (Krój na damską bluzę).
Jak uszyć sukienkę z dresowego materiału
Sukienkę uszyłam na overlocku, ale również nie będziecie mieć problemu uszyć ją na standardowej maszynie do szycia. Jeśli nie macie overlocka, polecam spojrzeć na niniejszy artykuł:
- Szycie dzianiny na klasycznej maszynie do szycia – 4 kroki aby osiągnąć znakomity rezultat.
Przygotowanie cięć
Według papierowego kroju przygotujemy 1x przednią część na zgięciu materiału, 1x tylną część na zgięciu materiału, 2x rękaw (ja go mam skróconego), 2x mankiety (ale te nie muszą być), 2x część sukni ( ja mam 4 węższe części dlatego że są to pozostałości materiału…), 1x szeroki pasek (musi być na długości elastyczny, szeroki na 5 cm, długość możecie wymierzyć potem).
Gorset
Jako pierwszy przygotujemy sobie gorset. Będziemy podszywać otwarty dekolt, dlatego złożymy przednią część na tylną, prawą stroną na stronę prawą i zeszyjemy jedno ramię.
Jeśli będziecie podszywać szerokim prążkiem (5 cm zamiast 3,5 cm), kołnierz na całym obwodzie przytnijcie o 1 cm.
Zmierzymy sobie obwód otwartego kołnierza a tę cyfrę pomnożymy o ok. 0,7. Wynikiem jest polecana długość paska, którym będziemy kołnierz obszywać. Jest to jedynie polecana długość, każdy materiał się zachowuje inaczej…
Polecam uciąć sobie pasek o szerokości 5 cm (zazwyczaj podczas obszywania tnie się szerokość 3,5 cm).
Długość paska już obliczyliśmy, abyśmy jednak byli spokojniejsi możemy pasek uciąć o kilka centymetrów dłuższy. Szpilkami oznaczymy długość paska, którą wyliczyliśmy.
Pasek na całej długości zegniemy w pół, szpilkami przypniemy do kołnierza. Idealnie podczas szycia byśmy mieli paskiem skończyć w miejscu oznaczonym szpiką. Jeśli macie materiał, który jest mniej rozciągliwy, najprawdopodobniej będziecie musieli wykorzystać troszkę więcej paska.
Obszyty kołnierz wyprasujemy aby ładnie się wyrównał.
Zszyjemy. Gorset obrócimy na lewą stronę a szpilkami przypniemy drugie ramię.
Jeśli szyjemy na overlocku, wolny koniec łańcuszka przeciągniemy pod pętelką.
Aby szwy na szyji nie przeszkadzały, zaprasujcie szwową zakładkę ramienia do tylnej części i kilkoma ściegami ją przeszyjcie.
Rękawy
Najpierw zaznaczcie sobie miejsce (dokładnie) gdzie rękaw będzie umieszczony – jest to takie ćwiczenie aby rękaw dobrze umieścić. Oznaczone miejsce przyczepcie do ramienia.
Następnie szpilkami przyczepcie pozostałą część rękawowej główki do otwartego ramienia.
Rękaw przyszyjemy. Tak samo postępujemy również z drugim rękawem. Teraz przypniemy sobie rękawowy szew oraz boczny szew gorsetu.
Szwy pod pachą musza się spotkać. Szwowe zakładki złóżcie każda na jedną stronę.
Mankiety
Tak samo zszyjecie drugą stronę gorsetu. Mankiety złożycie w pół i zszyjecie.
Małymi nacięciami zaznaczycie połowy mankietów.
Takim samym sposobem zaznaczycie połowę dolnej krawędzi rękawa.
Mankiet złóżcie na pół aby miał kształt “tunelu”, prawą stroną na zewnątrz.
Mankiet włóżcie do rękawa (prawą stroną do prawej), szpilkami go przypnijcie w taki sposób aby szwy mankietu spotkały się z rękawkowym szwem i aby leżały na sobie.
Mankiet będziemy naszywać po wewnętrznej stronie rękawa, który mamy obrócony na lewą stronę.
Mankiet wszyjemy a wolny koniec łańcuszka zaciągniemy pod pętelkę.
Szyjeme suknię
– najpierw zaznaczyć
Zeszyjemy sukienkowe części, ja mam części 4, dlatego zeszywam wszystkie 4. Jeśli szyjecie według oryginalnego kroju, macie sukienkowe części zaledwie dwie, które do siebie w łatwy sposób przyszyjecie.
Wszystkei szwy dokładnie zaprasujemy, wyprasujemy rówież całą sukienkę.
Jeśli tak jak ja szyjecie z pozostałości i macie “boczne panele”, złóżcie szwy bocznych panelów na siebie…
… a znajdziecie tak środek bocznych panelów, gdzie zrobicie sobie małe cięcie. W taki sam sposób zaznaczycie sobie drugą stronę sukni. Miejsca te spotkają się z bocznymi szwami gorsetu…
Na maszynie do szycie ustawicie sobie jak najdłuższy szew i popuścicie napięcie dolnej nici.
Przygotujcie sobie suknię tak, abyście zaczęli szyć na jednym boku sukni.
Jeśli macie na maszynie ustawienie automatyczne szycie na poczatku, wyłączcie je.
Wyciągnijcie ok. 15 cm dolnej i górnej nici.
A teraz ok. 0,5 cm od krawędzi przeszyjcie w ten sposób ustawioną maszyną całą krawędź sukienki. Na końcu wyciągnijcie również ok. 15 cm nici i utnijcie.
0,5 cm od pierwotnego szwu uszyjcie takim samym sposobem jeszcze jedną linię.
Wyrównajcie nici obu szwów do siebie.
Polecam dwie nici, za które będziemy jednocześnie ciągnąć, związać supełkiem.
A teraz ostrożnie ciągniemy za obie nici z wierzchu z jednej strony, w ten sposób sukienka zacznie nam się falować.
Jeśli w kawałku między szwami się wam wyciągły nici, nawleczecie je na igłę…
… a wolny kawałek przeszyjecie ręcznie przed ściegiem aż do drugich nici.
Ciągnięciem za górne nici pofałdujecie równomiernie całą sukienkę, aby jej obwód był taki sam (ewentualnie o 1 – 2 cm większy) jak dolna cześć gorsetu. Jeśli ściągniecie sukienkę za dużo będzie się wam ją źle przyszywać do gorsetu. Wszystkie nici z wierzchu zawiążcie aby się nie rozwiązały.
– przyszywanie sukienki do gorsetu
Oznaczcie boczną część szwów gorsetu.
Szpilkami po całym obwodzie zaznaczcie sukienkę aż do gorsetu, pomagajcie sobie palcami aby fałdki były rozłożone równomiernie.
Jak uszyć sukienkę z materiału dresowego (instrukcja + krój)
A teraz sukienkę możemy przyszyć do gorsetu. Jeśli sukienkę szyjecie na overlocku lub na klasycznej maszynie do szycia, obie warstwy sukienki połóżcie tak aby suknia leżała pod spodem, ząbkowego podajnika, który będzie sukienkę podawać. Jeśli dacie pofałdowaną częsć na górę, stopka by wam go popychała a fałdki nie były by równomierne.
Rozpoczynamy szycie jednego bocznego szwu.
Szyjemy sukienkę po całym obwodzie aż do gorsetu, jeśli szyjemy na overlocku, wolny koniec łańcuszka zaciągniemy pod pętelkę.
Sukienkę obrócimy na prawą stronę.
Wyciągniemy nici, którymi fałdowaliśmy sukienkę i utniemy supełek.
Wszstkie nici wyciągniemy, niezapomnijcie również na dolne nici.
Obszywanie
Dolną krawędź sukni wyczyścimy. Jeśli szyjemy na overlocku, wolny koniec łańcuszka zaciągniemy pod pętelkę.
Dolną krawędź podłożymy ok. 2 – 3 cm do środka i przypniemy szpilkami.
Napięcie dolnej nici damy luźniejsze, zniżymy napięcie stopki i wybierzemy luźniejszy ścieg na naszej maszynie.
Dolną krawędź sukienki na całym obwodzie przeszyjemy. Jeśli mamy sukienkę z dwóch części zaczniemy szyć w jednym z bocznych szwów. Jeśli sukienka ma 4 części rozpoczniemy szycie w jednym ze szwów na tylnej stronie.
I gotowe. Prosta sukienka, idealna na sezon od jesieni do wiosny…
Jeśli macie czas i ochotę pozostawcie poniżej komentarz jak podobała się wam dzisiejsza instrukcja na sukienkę i o czym chcielibyście przeczytać następnym razem.
Samych wspaniałości, Peťa
Recent Comments