Krój na damskie softshellowe spodnie
Dziś dla was przygotowałam instrukcję i krój na damskie softshellowe spodnie.Krój jest idealny nie tylko dla materiału softshell ale również dla innych materiałów jakim jest np. sztruks, bawełniane tkaniny z elastanem itp.
Krój jest bardzo uniwersalny i może być wykorzystany zarówno jako sportowy tak i miejski. Spodnie możecie uszyć z softshellu zimowego jak na zdjęciach: Zimowy softshell – melir, jak i z wiosennego (spodnie te znajdziecie na blogu już wkrótce).
Krój na damskie spodnie możecie znaleźć tutaj: Krój na damskie softshellowe spodnie
Materiał: Unuodesign: Zimowy softshell lub Wiosenny softshell
Zamek czy plecienie?
Często zadajecie mi pytanie czy bym nie zrobiła kroju na damskie sodnie z plecieniem. Pierwszy krój specjalnie wybrałam z zamkiem a to z jednego prostego powodu, chcę aby na kobiecej postawie ładnie się układały. Jeśli spodnie zrobimy z plecieniem, oznacza to że spodnie bardzo łatwo da się wciągnąć na biodra, i nie są w pasie twarowane.
Co oznacza, że w okolicy brzuszka i pasu spodnie są “tak samo szeroie” jak przez biodra a jeśli nie chcemy aby spodnie nam spadaly, zbierzemy je do plecienia lub gumy. Spodnie nam nie spadną ale w pasie oraz w okolicy brzucha będzie chcąc niechcą dużo materiału. Z tego właśnie powodu chciałam aby mój pierwszy krój na spodnie był z zamkiem i lepiej siedział.
Wiele z was spodnie z plecieniem chce dlatego, że boji się że nie poradzi sobie z zamkiem. Pokaże wam, że nie macie czego się obawiać, wystarczy kilka razy spróbować, nawet na brudno, także całą instrukcję znajdziecie poniżej i to zadarmo.
Jak uszyć softshellowe spodnie
Zanim jednak zaczniemy szyć zobaczymy czego możemy się spodziewać. Jak uszyć spodnie:
- Rozporek przedniej części
- Boczne kieszenie na przednich częściach
- Siadowe szwy
- Boczne i krokowe szwy
- Pasek
- Zakończenia nogawek
- Dziurka na guzik lub zapinanie dla spodni
Instrukcję rozdzieliłam na 7 części, pierwsza jest najcięższą częścią a to szycie rozporku, ale nie bójcie się, razem sobie poradzimy. Potem już to będzie zabawa. Kolejną ciężką rzeczą może być pasek, jeśli jeszcze nigdy go nie wszywaliście, ale ćwiczenie czyni mistrza.:) Zaczynamy…
Według papierowego kroju przygotujemy 2x przednią częsć, 2x tylną częsć, 2x całą kieszeniową część (dolny kieszonkowy woreczek), 2x kieszeniową część z zakładką (górny kieszonkowy woreczek), 1x część paska, 1x część paska z podkłdką, 1x podkładkę zamka na zagięciu materiału, 1x nakrycie zamka.
1. Rozporek
Na wstępnie zobaczymy jak się nazywają części rozporka – “nakrycie zamka” i “podkładka zamka”
Jako pierwszą przygotujemy sobie podkładkę zamka. Według papierowego kroju wycieliśmy go na zgięciu materiału. Podkłądkę przegniemy w pół – wzdłuż i przeszyjemy na overlocku lub klasycznej maszynie do szycia, wyczyścimy jedną długą i jedną krótką stronę. Druga długą stronę, gdze jest zgięcie materiału, ozdobnie przeszyjemy – ok. 3 mm od zagięcia materiału.
Wyczyścimy sobie siadowe części oraz nakrycie zamka.
Nakrycie zamka położymy na siadowy krój, prawej przedniej cześci, twarzą w twarz. Przypniemy szpilkami.
Do siadowego kroju lewej przedniej części położymy zamek. Zamek jest położony prawą stroną w dół, czyli prawą stroną do przedniej prawej cześci. Zamek przyczepimy szpilkami.
Zamek polecam otworzyć, przyszyjemy go, polecam wykorzystać zamkową stopkę. Przyszywamy ok 1cm od ząbków zamka.
W momencie kiedy zbliżamy się do końca zamka, igłę mamy w materiale zamka, podniesiemy stopkę a zamek zapniemy.
Zamek do końca doszyjemy.
Na prawą przednią częsć naszyjemy nakrycie zamka. Szyjemy zawsze za szwowymi dodatkami, które wybraliśmy podczas cięcia materiału, w moim wypadku jest to 1 cm.
Nakrycie zamka wywiniemy na lewą stronę i przypniemy szpilkami. Zamek na lewej przedniej części ponownie rozepniemy i położymy przez niego podkładkę zamka.
Podkładkę zamka szpilkami przypniemy do przedniej części przez zamkowy pasek wyczyszczoną krawędzią. Krótka wyczyszczona strona leży w kierunku w dół a nie do paska.
Ozdobny szew
Prawą przednią część przejedziemy ozdobnym szwem ok 3 mm od krawędzi. Naszytą podkładkę zamka wyrównamy a lewą przednią część ozdobnym szwem przejedziemy 3 mm od zamka.
Prawą przednią część położymy przez lewą przednią część, tak aby ozdobny szew leżał na sobie.
W ten sposób złożone części połączymy szpilkami aby się nie ruszały.
Przegniemy prawą część przez lewą.
Podkładkę zamka zagniemy w kierunku do lewej przedniej części.
Zagiętą podkładkę szpilkami przypniemy do lewej przedniej części aby nie leżał pod zamkiem i nam nie przeszkadzał.
A teraz mamy na sobie jedynie dwie warstwy.
Obie warstwy do siebie przyszyjemy.
A przyszyjemy do siebie w okolicy zamkowego paska. Dokładne umieszczenie nie jest specjalnie ważne, ten szew jest jedynie wspomagający.
Obie przednie części mamy w dalszym ciągu złączone szpilkami.
Podkładkę zamka mamy w dalszym ciągu przypiętą do lewej przedniej części.
Ozdobny szew rozporku
Z prawej strony spodni na prawej przedniej części zaznaczymy sobie ok 3 cm od siadowego kroju linii, po której będziemy szyć.
Wyznaczymy sobie również koniec linii, która leży w miejscu, gdzie kończy się zamek (kilka milimetrów za ostatnimi ząbkami).
Niniejsza linię przeszyjemy na maszynie do szycia, a tym samym złapiemy nakrycie zamka, zamek i prawą przednią część. Szyjemy aż do znaczka.
Wybierzemy sobie zygzak z zerową odległością – tutaj będziemy szyć zygzak na miejscu.
W miejscu znaczka odszyjemy zamknięcie, ok. 8 ściegów. Zamknięcie szyjemy z powodu, że w tym miejsu materiał jest więcej używany (podczas otwierania i zapinania zamka), aby z czas szew nam się nie rozpruwał.
Wyciągniemy szpilki z podkładki zamka i wyrównamy ją z lewej strony spodni przez zamek.
Z prawej strony spodni zaznaczymy sobie łuk od zamknięcia, który potem będziemy szyć.
Łuk przeszyjemy, tak że nam się zamknie rozporek, ponieważ przyszyjemy do siebie prawą i przednią część i podkładkę zamka z lewej przedniej części. Na końcu łuku odszyjemy zamknięcie.
Mamy gotowy rozporek, nawet to nie bolało, prawda? 🙂
2. Boczne kieszenie w przednich częściach
Polecam woreczki kieszeni podszyć prasowanką, aby kieszenie podczas korzystania z nich za bardzo nam się nie powyciągały.
Zaprasowane kieszeniowe części z zakładką położymy na przednią część, prawą stroną do prawej a kieszeniowy otwór przeszyjemy za szwową zakładką.
Tniemy szwowe dodatki kieszeni ok 3 – 4 mm, aby kieszeniowy otwór był po obróceniu na prawą stronę ładny.
Kieszonkowe woreczki obrócimy na lewą stronę spodni i szpilkami przypniemy tak aby z lewej strony spodni był wystający o ok. 1 cm przez kieszeń. Osiągniemy to, że kieszeniowy woreczek nie będzie nam wystawać.
Lewa strona spodni:
Prawa strona spodni:
Ozdobny szew kieszeni
W ten sposób przygotowane kieszenie ozdobnie przeszyjemy ok 3 mm od krawędzi.
Przednie części spodni położymy sobie lewa strona do góry. Przez zewnętrzne kieszeniowe woreczki położymy dolne kieszeniowe woreczki (powstanie nam w ten sposób kieszeń).
Kieszeniowe woreczki przypniemy szpilkami.
Kieszeniowe woreczki przeszyjemy i następnie wyczyścimy.
Aby kieszenie były na swoim mijscu…
Kieszenie wyrównamy, wolne krawędzie przyczepimy szpilkami.
W tych miejscach przyszyjemy do siebie kieszonkowy woreczek oraz przednią część, aby nam się dobrze pracowało. Szyjemy na krawędzi, ok. 2 – 3 mm od krawędzi.
3. Siadowe szwy
Siadowe wykrojone części przednich części złożymy na siebie i przypniemy szpilkami. Zszyjemy przedni siadowy szew. Jeśli się nam nie wiedzie dostac aż do miejsca gdzie zaczyna rozporek, pozostałe kawałki możemy uszyć ręcznie.
Szwowe zakładki rozprasujemy i szwem ozdobimy prawą część wzdłuż siadowego szwu, ok 3 mm obok niego.
A teraz położymy na siebie części, prawa strona na prawą. Przypniemy szpilkami siadow części, zszyjemy i zaczyścimy.
W tym momencie przed siebie rozłożymy przednią i tylną część, prawa stroną do góry.
Przednią części obszyliśmy ozdobnym szwem w prawej przedniej części, tylnych części będziemy ozdabiać odwrotnie. Złożymy szwową zakładką w kierunku do prawej części i ozdobimy prawy prawą przednią część ok 3 mm od siadowego szwu.
4. Boczne krokowe szwy
Przednią część położymy na tylne części, prawą stroną do strony prawej.
Boczny szew
Przypniemy szpilkami boczne szwy i przyszyjemy.
W momencie kiedy mamy zszyte oba boczne szwy, polecam spodnie przymierzyć, ponieważ w tym momencie spodnie jeszcze możecie regulować. Jeśli wszystko pasuje, ścieg z krokowego szwy wyciągniemy i kontynuujemy dalej…
Szwowe zakładki złożymy na obu stronach spodni, tak aby były w kierunku do tylnych części.
Tylnie części nogawek przeszyjemy ozdobnym ściegiem, 3 mm od bocznego szwu, zaczynamy na końcu nogawek i szyjemy w kierunku paska.
W tym momencie szpilkami przypniemy i zszyjemy krokowe szwy. Jeśli jednak nie jesteście zgrani ze swoja maszyną do szycia na 100%, polecam szyć krokowy szew u każdej nogawki osobno – rozpocząć szycie u siadowej części, obszyć krokowy szew jednej nogawki a potem drugiej. Jeśli z maszyną jesteście za pan brat, krokowy szew możecie szyć w obu nogawkach na raz. Zszyte krokowe szwy zszyjemy.
Krokowy szew
Spodnie obrócimy prawą stroną na zewnątrz i możemy (ale nie musimy) ozdobić krokowe szwy. Ten krok wymaga precycji i spokoju, dlatego sami ocencie jeśli czujecie się na siłach. Jeśli się bojicie, lub nie chcecie ignorujcie ten krok.
Jeśli krokowy szew będziecie ozdabiać, złóżcie szwowe zakładki do tylnych części. Zacznijcie szyć u siadowej części i ozdabiajcie po tylnej części, ok 3 mm od krokowego szwu. Powtórzcie to samo z drugą nogawką.
Tak wygląda ozdabianie krokowego szwu.
5. Pasek
Jedną z krótszych stron w obu paskach wyczyścimy. Te strony ze sobą zszyjemy, prawą stroną do prawej strony a szwowe zakładki rozprasujemy. Szwowe zakładki również możemy obszyć ozdobnym szwem.
Położymy przed siebie spodnie (prawą stroną na zewnątrz) i zszyjemy pasek prawa strona na zewnątrz, tak aby dłuższa część paska (pasek z podkładką) leżała na tej samej stronie, jak jest przednią część z podkładką zamka.
Kolejną część paska położymy sobie prawą stroną do strony prawej na przednią część spodni z podkładką. Szpilkami przypniemy tylko kawałek, a to dlatego abyśmy wiedzieli jaka strona paska będzie się znajdować we szwie.
Odwrotną długą stronę paska zaznaczymy sobie np. szpilką.
Zaznaczona długą stronę wyczyścimy.
Pasek już możemy przypiąć szpilkami nieoczyszconą stronę wzdłuż całego paska spodni. Zaczniemy w lewej przedniej części.
Pasek musi odstawać ok 1 cm przez podkładkę zamka.
Szew paska musi się spotkać z tylnym siadowym szwem.
Pasek przypniemy szpilkami po całym obwodzie.
I w lewej przedniej części musi pasek wystawać ok 1 cm przez koniec przedniej części.
W ten sposób przypięty pasek szpilkami naszyjemy.
Dokończenie paska
A teraz odszyjemy krawędzie paska w ten sposób: Pasek mamy wyrównany, prawą stroną do strony prawej.
Pasek przełożymy w półce tak, aby wyczyszczona krawędź wystawała ok. 1 cm przez szew, gdzie przyszylismy pasek do spodni.
Szwowa zakładka jest złożona w kierunku do paska, wyczyścimy krawędź paska.
W ten sam sposób przygotujemy sobie drugą stronę paska.
Oba końce paska przeszyjemy tak aby szew był ok 1 mm obok krawędzi (w prawej przedniej części) i ok 1 mm obok od podkładki zamka ( w lewej przedniej części).
Krawędź paska utniemy ok. 0,5 mm od rzzeszycia a róg ostrożnie odetniemy.
W ten sposób przygotowane końce paska przewrócimy prawą stroną na zewnątrz.
Szwowe zakładki przy szwach paska i spodni złożymy w kierunku paska.
Przez nie przełożymy pasek.
Z prawej strony cały czas kontrolujemy, aby pasek miał po całej długości taką samą szerokość.
W ten sposób zagięty pasek przypniemy szpilkami.
Pasek przeszyjemy, szyjemy albo dokładnie w miejscu pierwotnego szwu (ten sposób w większości wypadku wykorzystuje się u klasycznych spodni), lub szyjemy w pasku, ok 3 mm obok pierwotnego szwu (ten sposób wykorzystuje się w sportowych spodniach).
6. Zakończenia nogawek
Dolne części nogawek wyczyścimy.
Końce założymy na lewa stronę, według wybranej zakładki.
Polecam spodnie przymieżyć i sprawdzić odpowiednią długość.
Przeszyjemy krawędzie nogawek.
7. Guzik czy zapięcie dla spodni
W ostatniej części na nas czeka przyszycie guzika i wyszycie guzikowej dziurki lub przyszycie zapięcia. To, który sposób wybierzecie zależy od was, zapięcie wykorzystuje się zazwyczaj w klasycznych spodniach, w sportowych spodniach wykorzystuje się w większości przypadków klasyczny guzik, ale zależy to od was…
Jesteśmy już na końcu, a ja wierzę że sobie poradziliście. 🙂
Niniejszy krój znajdziecie w naszym e-shopie: Krój na damskie softshellowe spodnie
Będe wdzięczna za wasze komentarze…
Spójrzcie również na podobne artykuły: Szycie – spodni, spodni dresowych i getrów.
Samych wspaniałości, Peťa
Recent Comments