Rodzaje tkanin – dzianiny & tkaniny

Człowiek wynalazł i zpracował wiele rodzaji materiałów. Jakie są rodzaje materiałów i jak bezpiecznie je rozpoznać dowiecie się poniżej. Na początek powinnam wspomnieć o podstawowym podziale tekstyliów na tkaniny i dzianiny.

Tkanina 

Tkanina
Tkanina (zdrój obr. Wikipedie.cz)

powstaje przez naciągnięcie nitek osnowych na osnowie (1) i tkaniem między nićmi (2), (osnowa i wątek) patrz obr. Zgodnie z rodzajem tkania (splot płócienny) dzielimy tkaniny na wiele grup: batyst, popelina, oxford … Tkaniny ze względu na połącznie nie są elastyczne.

 

 

 

Dzianina

Pletenina (zdroj obr. Wikipedie.cz)
Pletenina (zdroj obr. Wikipedie.cz)

jest wyrabiana jako osobne włókna, oczka, które się ze sobą przeplatają. Według wiązania między pojedynczymi oczkami poznamy różne rodzaje dzianin:   jednostronna lub dwustronna dzianina, materiał dresowy… Dzianiny są elastyczne w jednym lub w obu kierunkach właśnie dzięki temu, że włókna dzianiny są w oczkach a nie jak w tkaninie naciągnięte.

Osobą kategorią jest skóra oraz imitacja skóry (skóra sztuczna), które można sobie wyobrazić jako monolityczną strukturę bez żadnych więzi, dlatego na przykład nie ma znaczenia, w jakim kierunku na skórze lub imitacji skóry położymy wykrój. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy skóra lub sztuczna skóra nie są podszyte tkaniną. W przypadku podszewki skóry lub imitacji skóry włókniną pozycja wykroju również nie ma znaczenia.

Tkaniny

Dzianiny

→ PopelinaJednostronne plecienie
DiagonalDwustronne plecienie
BrokatMateriał dresowy
Flanela
Adamaszek
Satyna
Jeans, blue denim
Sztruks
Gabardyna
Frotte
Wellsoft
Żakard

 

Tkaniny

Popelina

Popelina (ang. poplin) jest tkaniną, która może być z  naturalnych i czy sztucznych materiałów, ewentualnie zmieszanych. Popelnina charakteryzuje się swoją delikatnością, dlatego jest idealna na sukienki lub koszule. Popelnin te własności ma dzięki temu, że stosunek liczbowy osnowych nici (niebieskie) i wątków (białe) nie jest taki sam, ale osnowych nici jest więcej w stosunku 2.1 lub czasami i 3:1.

Popelín
Popelina (zdrój obr. http://harringtonandthomas.com/about-our-shirts/the-weaves/)

Wróć na wszystkie rodzaje materiałów

Diagonal

Diagonal (angl. twill) jest również tkaniną. Wątek jest dokładnie według wzoru (obr.) przeplata się między każdymi dwiema osnowymi nićmi i w ten sposób powstaje typowe diagonalne (skośne) wiązanie, łatwe do poznania na pierwszy rzut oka. Diagonal jest cięższy niż popelina, często jest wykorzystywane jako wierzchnia część płaszczy.

Kepr
Diagonal (zdrój obr. http://harringtonandthomas.com/about-our-shirts/the-weaves/)

Wróć na wszystkie rodzaje materiałów

Brokat

Brokat (angl. brocad) jest tkaniną, w której wzór (typowy kwiecisty, orientalny itp.)  jest tkany a nie drukowany. Tkany wzór ma grubą nić, dlatego jest wyczuwalny na dotyk. Wzór jest widoczny na lewej i prawej stronie (kolory są odwrócone). Brokat może być również w jednym kolorze, wzór jest widoczny na obu stronach materiału. Materiał ten jest wykorzystywany w płaszczach ale również w materiałach dekoracyjnych.

Brokát
Brokat (zdrój obr. http://www.marlamallett.com/ef-broca.htm)

Wróć na wszystkie rodzaje materiałów

Flanela

Flanela (z angl. flannel) jest to materiał o klasycznym gładkim splocie uprawionym przez czesanie. W ten sposób powstaje typowe włosie, według którego poznamy flanelę. Flanela bywała często wykorzystywana podczas szycia koszul, piżam jak również pościeli.

Wróć na wszystkie rodzaje materiałów

Adamaszek

Adamaszek (angl. damascus) w większości przypadków jest jednokolorową żakardową tkaniną. Adamaszek bywa wykorzystywany w luksusowej pościeli oraz obrusach.

Wróć na wszystkie rodzaje materiałów

Satyna

Satyną (angl. satin) nazywamy wszystkie tkaniny, które posiadają satynowe sploty  z wysokim połyskiem z prawej strony. W większości są to tkaniny z niekończących się włókien (syntetycznych lub z naturalnego jedwabiu). Satynę wykorzystuje się podczas szycia eleganckich ubrań.

Wróć na wszystkie rodzaje materiałów

Jeans (blue denim)

Jeans (angl. denim blue) jest tkaniną w splocie diagonalnym, gdzie osnowe nici mają kolor niebieski a wątek jest biały.

Wróć na wszystkie rodzaje materiałów

Sztruks

Sztruks (angl. corduroy) jest klasyczną tkaniną z osnowy oraz wątków, do których przy tkaniu wnika wątek włosia, który tworzy łuki nad tkaniną. Po tkaniu materiał obszyty jest okrągłymi nożami, aby utworzyć znany owłosiony ściągacz.

Wróć na wszystkie rodzaje materiałów

Gabardyna

Gabardyna (angl. gabardine) jest tkaniną o splocie diagonalnym ze stosunkiem osnowy do wątku 2:1. W porównaniu do klasycznego diagonalu jest bardziej elegancki i lżejszy. Gabardyna służy do produkcji płaszczy i kostiumów.

Wróć na wszystkie rodzaje materiałów

Frotte

Frotte jest pętelkową tkanina, która jest trójwymiarowa. W przeciwieństwie do tradycyjnych tkanin, takich jak płótno, tkanina frotte ma trzeci wymiar. Oprócz długości i szerokości (podstawowa miara każdej tkaniny) ma również wysokość – to znaczy wysokość pętli (pętli) nici osnowy, która może znajdować się powyżej lub poniżej (lub nawet poniżej – podwójnej frotte). Dzięki swojej konstrukcji frotte jest doskonale chłonne. Jeśli chcielibyśmy wytrzeć mokre ręce szmatką, płótno ssie wodę na swoich włóknach, w lnianym splocie możemy sobie wyobrazić go jako siatkę nici, na których uwięzione są krople wody. Jeśli chcesz wycierać ręcznikiem frotte, wówczas kropelki złapią nie tylko podstawowy splot tkaniny, ale także pętle, a ręcznik (frotte) pomieści znacznie więcej wody niż ściereczka (tkanina o splocie lnianym). Frotte jest zwykle wykonane z naturalnych materiałów – bawełny lub bambusa lub z materiałów mieszanych.

Jak se šije froté, župan nejen do lázní
Jak szyć frotte, szlafrok nie tylko do spa

Bambus ma nieco lepszą zdolność pochłaniania niż bawełna, więc jeśli mamy dwa ręczniki obok siebie – jeden z bambusa i jeden z bawełny (podczas gdy oba frotte będą miały tę samą gęstość i wysokość pętelki), wówczas bambusowa frotta będzie jeszcze lepiej ssana woda niż bawełna.

Jesteś ciekaw jak się frotte szyje? Spójrz na mój artykuł, w którym piszę jak szyć frotte.

Wróć na wszystkie rodzaje materiałów

Wellsoft

Druhy látek: Wellsoft
Druhy látek: Wellsoft

Wellsoft to nieelastyczny materiał, który ma włosie na prawej i lewej części, jest w 100% poliestru, gramatura wynosi od 300 g / m2 do 350 g / m2. Wellsoft to bardzo ciepła i przyjemna alternatywa dla odzieży zimowej. Jeśli masz obawy, że polar Cię nie zagrzeje, wypróbuj Wellsoft. Z wellsoftu uszyłam na przykład dziecięcą bluzę.

Wróć na wszystkie rodzaje materiałów

Żakard

Żakard to rodzaj tkaniny – wzorzysty lub prosty materiał o dużym splocie, tkany techniką żakardową. Wzornictwo tkanin żakardowych jest metodą wytwarzania płaskich tkanin za pomocą urządzenia, które może odpowiednio kontrolować każdą pojedynczą nić osnowy. igła dziewiarska niezależnie od innych, a zatem może wytwarzać plastikowe wzory o dużych rozmiarach. Wzór żakardowy jest techniką tkania dla wzorów splotów wielkopowierzchniowych, w których każda nić osnowy ma własną kontrolę pozwalającą na obrót różnych splotów. Więcej informacji na temat tkanin żakardowych znajdziecie tutaj: Wikipedie – Žakárové vzorování textilií.

Wróć na wszystkie rodzaje materiałów

 

Dzianiny

Jednostronne plecienie

Z prawej strony oczka są zaciągnięte, z lewej strony są widoczne. Bardzo elastyczna dzianina.

Jednolicní úplet líc a rub
Jednostronne plecienie (zdrój obr. Wikipedie.cz)

Wróć na wszystkie rodzaje materiałów

Obustronne plecienie

Z prawej i lewej strony są oczka zaciągnięte, na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie rozpoznać prawą i lewą stronę. Grubsze i mniej elastyczne plecienie niż jednostronne.

Oboulicní úplet
Dwustronne plecienie (zdrój obr. Wikipedie.cz)

Wróć na wszystkie rodzaje materiałów

Wypełnienie, materiał dresowaty

Wypełnieniem jest jednostronna dzianina, która może być czesana lub nieczesana.

Počesaná a nepočesaná teplákovina
Czesane i nieczesane materiały dresowe (zdrój obr. Moraviatex.cz)

Wróć na wszystkie rodzaje materiałów

Warto przeczytać:

Jeśli interesują Cię kolejne instrukcje jak doskonalić się w szyciu, polecam spojrzeć na:

 

 


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*