Szycie z dzianiny – 4 kroki aby osiągnąć najlepszy rezultat

Szycie bez overlocku

Szycie dzianiny bez overlocku na maszynie do szycia może być podstępne,  ale nie musi być to horror hobby krawcowych. Wystarczy się trzymać 4 ważnych kroków + 1 dodatkowego kroku, jeśli jest to w naszych siłach. Spójrzmy na to jakie są to kroki.

Šití úpletu
Szycie dzininy

1. krok: dobra igła

Rodzai igieł do domowych maszyn do szycia jest wiele. Różnią się zawsze wykorzystaniem na dany materiał. Szczegółowy opis znajdziecie w niniejszym artykule: Igły do maszyny do szycia – kiedy i jak je wykorzystać.

Do szycia materiałów zawsze będziemy wykorzystywać igłę odpowiednią na dany materiał. W sklepach najczęściej znajdziecie ją pod nazwami  “jersey” lub “ball point“. W podstacie nie ma znaczenia, którą z nich wykorzystacie.

Dlaczego korzystać ze specjalnych igieł? Tkanina spada do  dzianin, swym specyficznym sposobem przewiązania włókien między sobą, umożliwia materiałowi, aby był rozciągliwy nawet bez elastanu oraz innych materiałów. (Więcej informacji  o materiałach znajdziecie tutaj: Tkaniny i dzianiny). Abyśmy włókna dzianiny (tkaniny) nie uszkodzili i zachowali ich elastyczność, należy korzystać ze specjalnych “okrągłych” igieł (właśnie jersey lub ball point), które swoją okrągłą główką nie uszkodzi włókna. Zdarza się, że na szycie była wykorzystała standardowa klasyczna ostra igła, a po kilku praniach zauważycie że szwy od siebie “odchodzą”, pojawią się dziury itp. Staje się tak dlatego, że były poruszone włókna dzianiny.

Także podsumowując korzystamy z igły jersey lub ball point.

Jehly do šicího stroje
Igły do maszyny do szycia

2. krok: elastyczny szew

Jeśli szyjemy elastyczne materiały, potrzebujemy aby i szwy (zwłaszcza w obwodach – jak np. dolny rąbek, rękawy, dekolt itp.) były również elastyczne i nie rozrywały się. Każda maszyna jest inna tak samo jak każdy materiał jest inny a także każda dzianina. Dlatego też nie ma uniwersalnej instrukcji na konkretne ustawienie maszyny i to należy zawsze przed szyciem wypróbować. Zawsze pamiętajcie zrobić ten krok, w którym na swej maszynie ustawicie dowolny elastyczny szew.

Może to być najłatwiejszy zygzak (polecam cieńszy niż szeroki, ale zależy od was), może to być również entlacyjny szew lub np. równy szew potrójny.

Równy potrójny szew jest szwem, podczas którego maszyna szyje dwa równe szwy wprzód a trzeci szew do tyłu i tak dokoła – dwa szwy do przodu i jeden szew do tyłu. Jest to podobne jak gdybyście sobie wyobrażali tylny ścieg, który dzięki temu, że nitka nie idzie równomiernie do przodu może być lekko elastyczna.

Podobne jest to również u potrójnego równego szwu. Możecie wykorzystać potrójny zygzak, który działa tak, że uszyje 3 szwy w jednym kierunku (np. w lewo i w przód) a następnie ruszy w druga stronę ( w prawo i w przód). Na pierwszy rzut oka może to wyglądać jak klasyczny zygzak, ale każdy ten “zyg” i “zag” składa się z 3 małych szwów. 🙂

Na dolnym obrazku zrobiłam zdjęcie mojej starej maszyny z kilkoma szwami. Ustawiony jest najcieńszy zygzak a zupełnie po lewej stronie różowym kolorem jest oznaczony je potrójny zygzak.

Šití úpletů
Szycie dzianiny

3. krok: regulacja napięcia dolnej nici

Ponieważ już wiemy, że musimy szyć elastycznym ściegiem, musimy do tego również przystosować napięcie nici. W większości przypadków wystarczy popuścić napięcie dolnej nici, czasem jest wymagane i popuszczenie napięcie nici górnej. Zawsze jednak zależy to od konkretnej maszyny oraz materiału.

Šití úpletu
Szycie dzianiny

Dlaczego opuścić napięcie dolnej nici? Jeśli wybierzemy jeden z podanych szwów, maszyna dostosowuje górną nić, pobiera tyle, ile potrzebuje. Ale nie bierze pod uwagę to co szyjemy – że szyjemy elastyczny materiał i chcemy aby szew był również elastyczny – dlatego napięcie dolnej nici nie poprawia. Dlatego my musimy napięcie dolnej nici troszkę popuścić, aby i ona (dolna nić) mogła być elastyczna. W innym wypadku elastyczny szew z napiętą dolną nitką może nam się porwać. A my nie chcemy aby do tego doszło, dlatego popuścimy napięcie dolnej nici, aby szew mógł być elastyczny.

4. krok: zmniejszenie nacisku stopki

W większości wypadków maszyny do szycia mają jedynie dolne podanie, co oznacza, że ząbki pod szwową deską podają materiał pod stopką, ale z zewnętrznej strony materiał w żaden sposób nie jest podawany, w takim wypadku stopka niektóre materiały “grabi” przed sobą, zamiast tego aby je puściła za siebie.

U tkanin można mieć na to wpływ tak, że złapiemy obie warstwy materiału jedną ręką przed stopką a drugą ręką za stopką, lekko materiał naciągniemy i płynnie ciągnijcie materiał w kierunku za stopką, pomożecie tak maszynie, aby obie warstwy materiału leżały na sobie i nie zawijały się. U dzianiny nie jest to możliwe, dlatego że materiał byście rozciągneli. Także podczas szycia dzianiny nigdy nie naciągamy materiał!

Dobrym pomysłem jest, jeśli nasza maszyna nam na to pozwoli, zniżyć ciśnienie stopki. Co to oznacza? Ciśnienie stopki jest “wagą” tego jak bardzo stopka ciśnie na materiał. Ważne jest aby materiał pod stopką nam nigdzie nie uciekał, ale u szycia dzianin, często się zdarza, że ciśnienie jest zbyt duże a tym samym się nam rozciąga lub gniecie. Aby do tego nie doszło , zniżymy ciśnienie stopki.

(Kom.: Niestety niektóre tańsze lub starsze maszyny nie posiadają funkcji regulacji ciśnienia stopki. Polecam szczegółowo nastudiować, jeśli wasza maszyna taką funkcję posiada. Jeśli ciśnienia stopki nie możecie regulować, ignorujcie krok następny…)

5. krok (opcjonalnie): chodząca stopka

Do większości domowych maszyn do szycia można dokupić tak zwaną chodzącą stopkę.

Aby obie warstwy materiału posuwały się pod stopką równomiernie, korzysta się z tak zwanej chodzącej stopi, która posuwa wierzchni materiał. Dolny podajnik posuwa dolny materiał, zmniejszone ciśnienie stopki gwarantuje nam, aby materiał aby materiał przed stopką się nie gniótł  a chodząca stopka podając wierzchni materiał go nie rozciągała. Chodząca stopka jest naszym znakomitym pomocnikiem, który całą naszą pracę posunie do przodu…

Podsumowanie

Za pomocą tych 4 (ewentualnie 5) kroków możecie osiągnąć znakomite efekty. Najprawdopodobniej za pierwszym razem, lub za drugim razem nie będzie widać takich efektów jakie byście sobie wyobrażali, ale nie poddawajcie się. Wszystkie ustawienia maszyny najpierw byście mieli wypróbować na kawałku materiału, z którego chcecie potem szyć, abyście wiedzieli jak reaguje zarówno maszyna jak i materiał.

Pamietajcie, że nikt nie urodził się z doświadczeniem. Szycie dzianin (i nie tylko) jest o praktyce dlatego należy próbować i próbować.

Pamiętajcie jeszcze o bardzo ważnej rzeczy: szyć należy z miłością. Wasza maszyna to czuje… 🙂

Střih na dámské tričko + návod
Wytnij do damskiej koszulki + instrukcje

 

 

One Comment

  1. Pingback: Łatwy krój na dziecięcą bluzę BASIC + instrukcja - Picolly.pl

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*